Fundacja Edukacji Rozwoju i Innowacji buduje swój potencjał poprzez wykorzystanie wiedzy i umiejętności zespołu tworzącego Fundację. Realizacja projektów spełniających cele fundacji jest jednym z naszych głównych założeń. W obecnej chwili realizujemy projekt skierowany do osób starszych: 

Zdrowa Dojrzałość

02.12.2015 ZAKOŃCZENIE PROJEKTU "ZDROWA DOJRZAŁOŚĆ"

26 listopada z powodzeniem zakończyliśmy cykl warsztatów kulinarnych i spotkań tematycznych w ramach projektu "Zdrowa Dojrzałość". Wszyscy Uczestnicy otrzymali dyplomy i uśmiechnięci  z nową wiedzą, umiejętnościami mogą zacząć przygotowywać się do kulinarnej świątecznej przygody. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w warsztatach! Mamy nadzieję, że nasz spotkania zapadną Państwu długo w pamięci. Nam już smutno, że to był ostatni raz. Mamy jednak nadzieję na wspólne nowe inicjatywy!

Dziękujemy i zapraszamy do współpracy! Do zobaczenia.

Zespół Fundacji FERI

ZDROWA DOJRZAŁOŚĆ DSC_6042 DSC_6043 DSC_6046 DSC_6027 DSC_6028 DSC_6037

 

29.10.2015 RELACJA Z WARSZTATÓW 

W ramach projektu Zdrowa Dojrzałość odbyliśmy wspólnie wiele spotkań. Rozmawialiśmy m.in. o tym dlaczego warto pić wodę. Ile płynów potrzebuje nasz organizm oraz jak przyrządzić smaczne i zdrowe koktajle. Pod okiem mistrza kucharskiego uczestnicy projektu ugotowali smaczne i pożywne zupy oraz popijali zdrowe owocowo- warzywne koktajle. 

Nasze spotkania dotyczyły również diety bezcukrowej. Desery przygotowane przez naszych uczestników co prawda nie były pozbawione kalorii, ale stanowiły przepyszne dopełnienie naszego wykładu. Wskazówki i rady udzielane przez kucharza prowadzącego były bardzo praktyczne i pomocne.

 
Co to znaczy dobre tłuszcze i jak je znaleźć i wprowadzić do naszej diety to temat naszego trzeciego spotkania realizowanego w ramach projektu Zdrowa Dojrzałość. Nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe- ile ich potrzebuje nasz organizm i w jakich produktach można je znaleźć. Tych odpowiedzi szukaliśmy wspólnie z dietetykiem. Pod okiem kucharza przygotowaliśmy na tę okazję zdrowe potrawy i dania rybne.  


Nasze spotkania są też okazją do indywidualnych spotkań z dietetykiem, podczas których istnieje możliwość omówienia nawyków żywieniowych oraz określenia zmian w naszej codziennej diecie.
 

Wkrótce kolejne spotkanie! Zapraszamy i dziękujemy za Waszą obecność!

ZD_desery ZD_warsztaty 10291096_943569092395424_4469745312555085481_n


PIERWSZE WARSZTATY W RAMACH "ZDROWEJ DOJRZAŁOŚCI"

Już w lipcu rozpoczęły się pierwsze warsztaty kulinarne w ramach realizowanego projektu "Zdrowa Dojrzałość". Uczestnicy warsztatów spotkali się również na pierwszych z cyklu wykładach z dietetykiem. Wspolnie pod okiem wykwalifikowanej kadry uczestnicy poznawali tajniki wody ucząc się jak ważny wpływ ma ona na nasze codzienne zdrowie. Nawadnianie organizmu, dostarczanie odpowieniej jakości płynów były jednymi z wielu obszarów tematycznych, na które szukaliśmy odpowiedzi. 

Warszatty kulinarne pod okiem mistrza kucharskiego były pokazem gotowania zup, przygotowania zdrowych owocowo-warzywnych koktaili. Dla wszystkich uczestnikó była to nie tylko wspaniała abawa, ale równie wzbogacenie osobistych doświadczenń kulinarnych.

Kolejne warsztaty już we wrześniu.  


O PROJEKCIE:

Szanowni Państwo,

Dziękujemy za zainteresowanie projektem Zdrowa Dojrzałość. Miło nam poinformować, że rekrutacja została zakończona. Nasze pierwsze warsztaty już sie rozpoczęły. W ramach 4 stworzonych grup będziemy mieli okazję posłuchać o zdorwym żywieniu oraz ugotować smaczne i zdrowe posiłki pod okiem mistrza kucharskiego.

Do zobaczenia!

Harmonogramy spotkań poszczególnych grup w ramach projektu "Zdrowa Dojrzałość" do pobrania poniżej:

ZDROWA DOJRZAŁOŚĆ to projekt realizowany w ramach rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Głównym celem projektu jest reedukcja osób po 60 roku życia w zakresie odżywienia w relacji do profilaktyki i leczenia chorób. Jednym z podstawowych celów projektu jest zwrócenie uwagi osób sarszych na wpływ nawyków żywieniowych na jakość zdrowia i tryb życia. 

Zakres tematyczny projektu:  Program zakłada integrację oraz zwiększenie aktywności wśród osób starszych min. poprzez: 

  • Warsztaty kulinarne pod okiem mistrza kucharskiego gdzie wspólnie w profesjonalnie wyposażonej kuchni poznamy tajniki nowoczesnej i tradycyjnej kuchni polskiej. Podczas planowanych 5 spotkań przygotujemy zdrowe posiłki. Podzielimy się własnymi doświadczeniami i dowiemy się jak zdrowo łączyć ze sobą produkty i jak ubogacać tradycyjne receptury;
  • Spotkania z ekspertami i dietetykami, dzięki którym dowiecie się Państwo jak skutecznie i samodzielnie zadbać o swoje zdrowie odżywiając się prawidłowo. Cykl 5 wykładowych spotkań będzie okazją do poznania właściwych nawyków żywieniowych wspomagających leczenie schorzeń i chorób;
  • Spotkania indywidualne z dietetykiem podczas których będzie możliwość ułożenia indywidualnego planu żywieniowego oraz zapoznania się z profilaktyką leczenia chorób i schorzeń. Doradztwo indywidualne to 5 godzin indywidualnych konsultacji z dietetykiem skierowanych do każdego uczestnika projektu; 
  • Integrację i dobrą zabawę. Nasze spotkania to nie tylko wiedza. To również możliwość wspólnej zabawy oraz integracji społecznej. 

Lider projektu: Fundacja Edukacji Rozwoju i Innowacji
Instytucja pośrednicząca: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Obszar realizacji projektu: Kraków
Czas realizacji: od 01 czerwca 2015 do 31 grudnia 2015
Kontakt: fundacja@feri.org.pl 

Do udziału w projekcie zachęcamy osoby w wieku 60+, które mieszkają na terenie Krakowa.

Z NAMI JESIEŃ ŻYCIA BĘDZIE AKTYWNA!

Pobież dokumenty rekrutacyjne:


PIERWSZE SPOTKANIE Z SENIORAMI

9 czerwca w ramach projektu "Zdrowa Dojrzałość" odbyło się pierwsze spotkanie z seniorami. Dziękujemy Państwu za ciepłe przyjęcie oraz za dyskusję dotyczącą nawyków żywieniowych. 

Podczas spotkania przedstawiliśmy założenia realizowanego projektu i zachęciliśmy do jego pełnego udziału. W ramach naszego spotkania Pani dietetyk mówiła o podstawowych zasadach zdrowego odżywiania prezentując piramidę żywienia. Dyskusja toczyłą się przy zdrowym poczęstunku. 

zdrowa dojrzałość zdrowa dojrzałość  zdrowa dojrzałość

  zielona firma

Wspólnie chcemy budować przestrzeń dla przedsiębiorców i ludzi młodych otwartych i swiadomych wspólnej troski o środowisko naturalne. Wierzymy, że tylko takie podejście  pozwoli budować trwałe i realne zmiany.

W myśl tej zasady jednym z głównych tematów przewodnich Fundacji jest wzmocnienie postaw aktywności społecznej wśród przedsiębiorców i młodzieży z zakresu ekologii i zrównoważonego rozwoju.

Stworzony w ramach projektu portal zielonafirma.org.pl ma spełniać te założenia. Misją portalu jest potrzeba integracji przedsiębiorców odpowiedzialnych społecznie. Portal udostępnienia czytelnikom bazę wiedzy z zakresu ekologii, ochrony środowiska oraz społecznej odpowiedzialności biznesu. To miejsce wyróżniające organizacje podejmujące wyzwania w kierunku zrównoważonego rozwoju. Portal stawia na wymianę dobrych praktyk i tworzenie przestrzeni dla organizacji odpowiedzialnych społecznie rozwijających swój potencjał w oparciu o środowisko naturalne. 
Zielonafirma.org.pl jest platformą umożliwiającą wymianę informacji pomiędzy użytkownikami.  

Jeśli jesteś przedsiębiorcą odpowiedzialnym i wrażliwym na działania z zakresu ekologii. Jeśli Twój obiekt należy do obiektów certyfikowanych zachęcamy do wpisania się do naszej bazyfirm odpowiedzialnych społecznie. 

Zobacz kto NAM ZAUFAŁ  i dołącz do nas wysyłając swoje zgłoszenie na adres mail: fundacja@feri.org.pl Podziel się z nami dobrymi praktykami. Warto wymieniać się wiedzą i doświadczeniem.

 

 Droga Ucznia do Sukcesu

Fundacja dbajc o wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z małych środowisk upowszechnia nowatorski program edukacyjny powstały ze środków unijnych skierowany do dzieci z klas I-III. Upowszechnianie edukacji oraz jej wspieranie poprzez proponowanie rozwiązań innowacyjnych jest priorytetem fundacji. 

Czym jest DUDS? To nowoczesny i autorski program nauczania przygotowany dla nauczycieli nauczania początkowego. Program pozwala nauczycielowi nie tylko ukierunkować uczniów na sukces, ale przede wszystkim rozwijać ich indywidualne pasje poprzez wprowadzenie innowacyjnych i multimedialnych metod nauczania.

Tak przygotowany program daje możliwość zarówno rodzicom i nauczycielom zapoznać się z nowymi metodami nauczania pozwalając na wprowadzenie nowych narzędzi do nauczania początkowego dostosowanych do indywidualnych potrzeb ucznia. W trakcie realizacji projektu zapewniamy nauczycielom wsparcie dydaktyczne w postaci szkoleń przygotowujących do wdrożenia programu nauczania. Pokażemy jak elastycznie organizować czas pracy ucznia i efektywnie wykorzystać narzędzia ujęte w przygotowanym przez nas programie nauczania.

W ramach programu powstały min.

PROGRAM NAUCZANIA "DROGA UCZNIA DO SUKCESU" 

To opracowanie, które składa się z następujących części: charakterystyka programu nauczania w aspekcie psychologiczno-pedagogicznym, zadania szkoły, cele ogólne i szczegółowe kształcenia i wychowania, treści kształcenia i oczekiwane osiągnięcia, procedury osiągania celów ogólnych i szczegółowych kształcenia i wychowania oraz kryteria oceny i metody sprawdzania osiągnięć uczniów. Program jest propozycją i inspiracją dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, a zaproponowane w programie metody nauczania, szczególnie uczniów 6 i 7 letnich oraz dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych  opierają się na Koncepcji Inteligencji Wielorakiej Howarda Gardnera.

ZESZYTY ĆWICZEŃ DLA KLAS I-III

Całość tworzy komplet 12 sztuk zeszytów ćwiczeń dedykowanych dzieciom z klas I-III. Zeszyty dla klasy pierwszej są zintegrowane ze scenariuszami projektów edukacyjnych, zaś do klasy drugiej i trzeciej dają możliwość indywidualnej pracy z uczniami, zachęcają do nauki poprzez zabawę oraz dają możliwość kształcenia umiejętności matematycznych, logicznego myślenia i rozwiązywania problemów w sposób twórczy. Zawierają propozycje zadań o różnym poziomie trudności do pracy w klasie szkolnej i w domu. Zaproponowane zadania odpowiadają potrzebom dzieci 6 i 7 letnich (są o różnym stopniu trudności) oraz zapewniają pracę z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Włączają do pracy z dzieckiem rodziców lub innych dorosłych, których wybierze dziecko. Proponowane zadania kształcą umiejętności logicznego myślenia, pozwalają na proponowanie nietypowych rozwiązań, ćwiczą umiejętności matematyczne i pozwalają dziecku na samodzielne dochodzenie do rozwiązania. Zadania zaproponowane w zeszycie ćwiczeń zawierają kolorowe zdjęcia i interesujące graficznie obrazki zachęcające dzieci do wykonywania zadań. W zeszytach ćwiczeń znajdują się propozycje zadań rozwijających wszystkie rodzaje inteligencji wielorakich zgodnie z teorią Howarda Gardnera.

PORADNIK DLA NAUCZYCIELA

To opracowanie 3 częściowe – dla klas: I, II i III. W każdym poradniku zamieszczone są scenariusze projektów edukacyjnych, które nauczyciele będą wykorzystywać podczas dni aktywności w każdym tygodniu nauki w klasach I – III. Proponowane zabawy, zadania i sytuacje edukacyjne uwzględniają pracę z dziećmi zróżnicowanymi wiekowo tj. 6 i 7 letnimi, a także dają możliwość włączania uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych we wszystkie działania. Dla klasy I zaplanowano realizację 4 projektów edukacyjnych, dla klasy II zaplanowano realizację 6 projektów edukacyjnych, a dla klasy III zaplanowano realizację 10 projektów edukacyjnych. Poradnik metodyczny stanowi tylko bazę wyjściową dla nauczyciela i wskazuje kierunek pracy dydaktyczno-wychowawczej. Dzięki temu nauczyciel ma szansę podejmowania decyzji oraz planowania pracy w sposób najbardziej odpowiedni dla potrzeb
i możliwości swojej klasy i poszczególnych uczniów. Taka forma przewodnika daje nauczycielowi dużo swobody i miejsca na własną interpretację, inwencję oraz realizację dowolnych pomysłów. Nauczyciel ma dzięki temu możliwość wyboru zadań i zajęć, które w każdej sytuacji dydaktycznej może dostosować do dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych i dzieci zróżnicowanych wiekowo (6 i 7 lat). 

PAKIETY MULTIMEDIALNE

20 pakietów, każdy z nich zawiera 20 propozycji ćwiczeń, gier, zabaw, kolorowanek, labiryntów, plansz, prezentacji multimedialnych, kart pracy i puzzli. Gry multimedialne proponowane w pakietach stanowią interesującą propozycją zabaw edukacyjnych dla dzieci. Nauka poprzez zabawę interaktywną to doskonały pomysł na zachęcenie dzieci do rozwiązywania proponowanych im problemów matematycznych, logicznych, przyrodniczych i społecznych, których cele zbieżne są z podstawą programową edukacji wczesnoszkolnej. Kolorowe plansze, ciekawe ilustracje, liczniki wskazujące czas i poprawność wykonania zadania wpływają na zachęcenie dzieci do samodzielnego korzystania z pakietów. Nowością jest to, że każdy zainteresowany rodzic może otrzymać pakiety multimedialne do indywidualnego wykorzystywania w domu.

PAKIET MUZYCZNO-LITERACKI

Przygotowany i nagrany na potrzeby programu „Droga ucznia do sukcesu”. Zawiera przykłady muzyczne i literackie zgodne z wymogami podstawy programowej i indywidualizacji pracy w zależności od możliwości i predyspozycji dziecka. Pakiet uzupełnia warsztat pracy nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej, został skupiony wokół takich zagadnień, jak bliskie dziecku odgłosy z otoczenia, rytmy (podstawowe wartości rytmiczne – cała nuta, półnuta, ćwierćnuta, ósemka i przykładowe rytmy), wybrane instrumenty, przykłady dziecięcych zabaw muzycznych, zagadek oraz przykłady z literatury dziecięcej – fragmentów czytanych legend i baśni. Wszystko to tworzy bazę do kontynuacji edukacji muzycznej w starszych klasach. Wszystko to tworzy swego rodzaju muzyczną pomoc dydaktyczną w pigułce. Ma ona swoje zalety, ponieważ zawiera esencję tego co ważne dla najmłodszych uczniów. Materiał jest ułożony z zachowaniem spiralności w nauczaniu. Wykorzystywanie pakietu przez nauczycieli podczas zajęć z dziećmi w klasach I – III daje szansę na rozwijanie wszystkich typów inteligencji wielorakich. Najmłodsi uczniowie najczęściej śpiewają, akompaniują sobie na prostych instrumentach, poruszają się przy muzyce, tańczą, przygotowują występy na różne okazje. Propozycja pakietu w dużym stopniu rozwija umiejętność słuchania, przetwarzania informacji i wykorzystania wiedzy w praktyce. Pakiet może być wykorzystywany do pracy z dziećmi 6 i 7 letnimi oraz z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

 

Zapraszamy do zapoznania się z MATERIAŁAMIDROGA UCZNIA DO SUKCESU DLA POLONII

Projekt, który Fundacja upowszechnia trafił do Polonii w Wielkiej Brytanii. Nauczyciele uczący dzieci, które na stałe mieszkają w Bradford będą uczyć maluchy wykorzystując innowacyjny program opracowany w ramach projektu. Droga Ucznia do Sukcesu.

Przedstawiciele naszej rady programowej odbyli spotkanie z polonią, podcza którego udało się zaprezentować rezultaty projektu zachęcając nauczycieli do włączenia ich do codziennej pracy z dziećmi.

20150926_103609 20150926_114130 20150926_115709 20150926_140439DROGA UCZNIA DO SUKCESU PROGRAMEM KRAKOWSKIEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ

W ramach współpracy z Podstawową Szkołą nr 90 w Krakowie zaprezentowaliśmy przed nauczycielami nauczania początkowego rezultaty projektu "Droga Ucznia do Sukcesu". Dyrekcja szkoły zdecydowała się wprowadzić projekt jako innowację. Bardzo to nas cieszy i z przyjemnością zachęcamy do działania. Droga Ucznia do Sukcesu to innowacyjny program nauczania skierowany do uczniów i nauczycieli nauczania początkowego. Materiały multimedialne, karty pracy, gry multimedialne to tylko niektóre z wypracowanych w ramach projektu materiałów.

Spotkanie z nauczycielami było dla nas okazją do zaprezentowania całej obudowy oraz zachęcenia do aktywnego jej wykorzystania podczas zajęć dydaktycznych.

Liczymy na owocną dalszą współpracę.