Szanowni Państwo,

Na Państwa ręce oddajemy publikację pt. „Energetyka zrównoważona – WODÓR”, która została opracowana w ścisłej współpracy z Grupą Azoty S.A., zaś patronat nad publikacją objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacja jest adresowana do decydentów, firm, korporacji, organizacji pozarządowych, a także osób interesujących się tematyką ekologicznej energii – w szczególności zastosowaniem wodoru w obszarach inwestycyjnych.

W ramach publikacji nawiązujemy do idei zrównoważonego rozwoju, która określa taki sposób działania gospodarczego, który jest oparty o równowagę ekologiczną. Energia, której źródłem jest wodór – jest rozwiązaniem bezpiecznym dla środowiska, a w opinii ekspertów świata nauki i biznesu – może stać się realną alternatywą dla gospodarek opartych o energię pochodzącą z ropy, gazu, a – w przypadku Polski – zasobów węgla. Nasi eksperci wskazują niejednokrotnie bariery systemowe, które stoją na przeszkodzie efektywnemu wprowadzeniu wodoru jako paliwa. Powołanie do życia Zespołu Parlamentarnego Polska Wodorowa wydaje się być dobrym krokiem do ważnych zmian legislacyjnych w naszym kraju.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem tutaj!
Zarząd FERI


SPOTKANIE EKSPERCKIE – LUTY 2018

Spotkanie w Bradford, Wielka Brytania w dniach 1-3 luty 2018 z partnerami i przedstawicielami:

 • Powiatowe Centrum Pomocy Rodziny z Oświęcimia
 • UK Butterflies LTD z Bradford
 • FERI z Krakowa

W trakcie 3 dni zrealizowano burzę mózgów, trzy dniowe warsztaty dotyczące opracowywanych wspólnie projektów do programu Erasmus+. Trwały intensywne dyskusje, i wymiana doświadczeń. W ten sposób tworzą się dobre projekty! Efektem spotkania są 2 projekty w ramach sektora Młodzież: projekt wymiany międzynarodowej (PCPR oraz UK-Butterflies z doradczą rolą FERI) oraz projekt partnerstw strategicznych (partnerstwo 3 instytucji: PCPR, UK Butterflies i FERI).

Przed nami dalsze wspólne plany i działania! Takie spotkania są niezbędne dla stworzenia dobrych międzynarodowych rozwiązań!

Dziękujemy UK-Butterflies za cudowne przyjęcie i organizację naszej wspólnej pracy! Dobra energia była z nami w Bradford!

Zespół FERI


Szanowni Państwo,

Z przyjemnością informujemy, że firma EVACO Sp. z o.o. z Krakowa w ramach projektu „Partnerstwo ponadnarodowe HORECA – uczenie się przez całe życie” opracowała model kształcenia osób dorosłych w branży HORECA. Celem projektu było zwiększenie dostępu do uczenia się przez całe życie osób dorosłych pracjących w branży HORECA poprzez wdrożenie i wypracowanie nowatorskiego Modelu Nowoczesnego Uczenia się Dorosłych HORECA, dzięki współpracy z partnerami ponadnarodowymi oraz czerpaniu wiedzy z doświadczeń brytyjskich.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się pod linkiem: http://evaco.com.pl/projekty-unijne/projekty/

 


Jak mądrze lubić siebie ? Warsztaty dla młodzieży przygotowane w ramach projektu z Filozofii oraz Aktywnych metod radzenia sobie ze stresem.

Warsztaty zostały przygotowane przez studentów 1 roku kierunku Psychologia, Akademia Humanistyczno – Ekonomiczna w Łodzi.

„Tylko w sobie samym każdy nosi swój skarb i tam źródło znajduje natchnienia”. To twierdzenie Sokratesa zdaje się uzasadniać celowość poszukiwania odpowiedzi na pytanie „Jak mądrze lubić siebie?”.

Ten wybitny grecki filozof głęboko wierzył w ludzi, w ich ogromny potencjał, mądrość, zasoby wewnętrzne, wrodzoną wiedzę.

Destrukcyjne przekonania na swój temat, niska samoocena i poczucie własnej wartości potrafią utrudnić funkcjonowanie w społeczeństwie i są źródłem stresu. A przecież rozwiązanie wydaje się tak oczywiste… wystarczy polubić siebie! Zaakceptować swoje wady i niedoskonałości, zamieć podejścia muszę” na „chcę”, „problem” na „sytuacja”.

Jeżeli wiemy co zrobić pozostaje nam odpowiedzieć na pytanie: jak to zrobić ? Jak mądrze lubić siebie ?

Z pomocą przychodzi nam Sokrates ze swoją filozofią. Jego ulubionym zajęciem były rozmowy z ludźmi – dialog sokratejski. Zadając pytania skłaniał rozmówcę do szukania w sobie prawdy i mądrości.

Umiejętne przekształcenie destrukcyjnych przekonań na takie, które będą dla nas wspierające, odszukanie w sobie potencjału, samoakceptacja oraz mądre lubienie siebie to klucz do sukcesu. Ważną rolę w tym procesie odgrywa także eliminacja bądź ograniczenie czynników stresogennych za pomocą różnorodnych technik relaksacyjnych i pracy z ciałem.

Dialog sokratejski jest jednym z narzędzi stosowanych w psychoterapii czy coachingu. Według tej metody to my sami posiadamy wszelkie zasoby, by osiągnąć to, czego chcemy i potrzebujemy i odpowiedzieć sobie na pytanie : Jak mądrze lubić siebie ?

To od nas zaczyna się zmiana, to my jesteśmy początkiem, punktem wyjścia na każdej drodze. Jeśli myślimy, że możemy to możemy.

Jeśli myślimy, że nie możemy, to nie możemy. Przygotowane przez nas warsztaty to działania nakierowane na samorozwój. To poznanie siebie, samoakceptacja, polubienie siebie i swoich wad, pozbycie się barier, zyskanie świadomości własnych zasobów, umiejętności radzenia sobie ze stresem, a co za tym idzie nabycie takich umiejętności, które pozwolą zaspokoić nasze potrzeby, by funkcjonowanie w społeczeństwie było łatwiejsze. Wszystko to z wykorzystaniem prostych i przyjaznych metod i narzędzi.

Jak więc mądrze lubić siebie? Tego własnie dowiecie sie na naszych warsztatach.

DATA: 25 listopada 2017

CZAS TRWANIA: 11:00 do 15:30

MIEJSCE: Dom Dziecka w Oświęcimiu


uk spotUK SPOT

We współpracy z firmą UK SPOT z Bradford Fundacja Edukacji, Rozwoju i Innowacji przeprowadziła na początku 2016r. wspólne badanie wśród Polonii, które potwierdziły problemy Polaków z doborem właściwych produktów i utrzymaniem w domu zasad zdrowego żywienia. Problem otyłości wciąż wzrasta. Chcąc pomóc i zapobiegać postanowiliśmy na bazie doświadczeń po programie dla osób 50+ „Zdrowa dojrzałość” opracować na potrzeby polskich rodzin w Wielkiej Brytanii program  „Zdrowe życie”. Pilotażowo przeprowadziliśmy warsztaty dla 15 osób w połowie 2016 roku.

W ramach programu poruszaliśmy następujące tematy:

 • Fakty i mity o nawadnianiu – co pić, kiedy i dlaczego,
 • Kupuję i gotuję bez konserwantów,
 • Z cukrem czy bez cukru,
 • Przygotowywanie potraw.

Każde spotkanie otwieraliśmy wykładem wprowadzającym, a potem było wspólne gotowanie oraz rozmowy. Każdy opowiadał swoje przyzwyczajenia, wspólnie szukaliśmy najlepszych rozwiązań. Kuchnia brytyjska różni się znacząco od polskich tradycji, ale staraliśmy się znajdować dobre rozwiązania: proste w obsłudze i mieszczące się w racjonalnym budżecie. Dyskusji nie było końca!

W trakcie indywidualnych sesji coachingowych budowaliśmy programy żywieniowe uwzględniając warunki brytyjskie, budżety domowe oraz możliwości czasowe rodzin. Ponadto w sesjach często brali udział członkowie rodzin, którzy wspólnie razem podejmowali decyzje, co do zmian stylu życia. Wiele  rozmów dotyczyło także form spędzania czasu wolnego i próby nauczenia się spędzania czasu w sposób aktywny, a nie pasywny:  „Be Active” – stało się drugim hasłem naszych spotkań.

UK SPOT to firma założona w 2010 r. Prowadzona jednocześnie w Wielkiej Brytanii i Polsce. Specjalizuje się w tworzeniu programów szkoleń kompetencyjnych, opartych o przyjęte standardy brytyjskie. Ma ich na swoim koncie ponad 100. Realizuje szkolenia i kursy menadżerskie dla kobiet, głównie w Leeds i Bradford oraz pełni działania konsultingowe w zakresie doradztwa personalnego. Ponad to UK SPOT oferuje również szereg kursów e-learingowych i kursów stacjonarnych spersonalizowanych na potrzeby polskojęzycznego klienta. UK SPOT organizuje sesje coachingowe i treningi grupowe oferujące wiedzę z zakresu: kontroli personelu, asertywności, żeńskiego przywództwa, rozwiązywania konfliktów zespołowych, umiejętności na temat zarządzania i komunikacji.


Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu

Od września 2016 r. rozpoczęliśmy współpracę projektową ze Starostwem Powiatowym w Oświęcimiu. Zajmując się edukacją dla dzieci FERI zaangażowało się w przygotowanie projektów kulturalnych w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich we współpracy ze Starostwem dla dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Kętach. Placówka prowadzona przez p. Renatę Fijałkowską – wspaniałą dyrektorkę z olbrzymim sercem i ciekawymi pomysłami. Wspólnie opracowaliśmy projekt.
Teraz pozostaje trzymać kciuki za sukces!


Be Clever – Smart Blended Learning C.I.C

5 grudnia 2016r. Fundacja Edukacji, Rozwoju i Innowacji współorganizowała otwarte spotkanie z Konsul Karoliną Kowalczyk z Manchester. Spotkanie miało miejsce w Bradford.
Temat spotkania: sprawy obywatelskie.To ważne, aby słuchać głosów Polonii!

Spotkanie z Konsul Karoliną Kowalczyk z Manchester


 

WARSZTATY: „Nauka przez zabawę”, jesień 2016

W czasie jesieni 2016 Fundacja Edukacji, Rozwoju i Innowacji przeprowadziła dla dzieci rodzin polskich w Bradford cykl zajęć na podstawie materiałów „Droga ucznia do sukcesu” – pilatożowe wdrożenie.

Zrealizowaliśmy następujące tematy:

 • „Bezpieczeństwo na drodze”,
 • „Mapa Polski”,
 • „Mapa Unii Europejskiej”,
 • „Stolica i symbole narodowe”;
 • „Zawody”.

W zajęciach wzięło udział prawie 30 dzieci. Korzystaliśmy z multimedialnych materiałów jak gry komputerowe, ale także z szeregu ćwiczeń i zadań wypracowanych w programie. Wszystko w dobrej atmosferze i z uśmiechem! Kreatywność naszych Maluchów jest niezwykła, takie lekcje dają siłę do dalszego rozwijania naszych edukacyjnych produktów!

Równolegle dla rodziców prowadziliśmy warsztaty jak wykorzystywać pakiety multimedialne „Droga ucznia do sukcesu” zawierające gry multimedialne, pliki muzyczne, zadania, ćwiczenia, krzyżówki, kolorowanki i inne propozycje w trakcie nauki w domu. Zaprezentowano 20 pakietów wraz z pełnymi scenariuszami oraz dodatkowymi narzędziami. Rodzice ćwiczyli na sobie wykorzystanie poszczególnych elementów jako formę wspólnego spędzania czasu z dzieckiem.


Dzień Dziecka – Bradford 2016

Pierwszy czerwca to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Jest to też nie lada wyzwanie dla rodziców. W tym roku postanowiliśmy pokryć część wydatków związanych z Dniem Dziecka. Wspólnie z brytyjską firmą BE CLEVER C.I.C. postanowiliśmy zorganizować wycieczkę z różnymi atrakcjami przygotowanymi z myślą o tych małych i tych znacznie większych dzieciach.

Fundacja FERI pokryła część wydatków związanych z wyjazdem grupy polonijnej do wesołego miasteczka w Blackpool w Wielkiej Brytanii. Rodzinny wyjazd integracyjny dla większości uczestników był pierwszym tego rodzajem wyjazdem. Była to dobra okazja do zintegrowania społeczności lokalnej,  przełamania modelu biernego spędzania czasu wolnego, zacieśnienie więzi rodzinnych, odpoczęcia od problemów życia codziennego. Ponadto wyjazd ten miał na celu pomoc we wzajemnym poznaniu się uczestników oraz ich integrację w grupie.

Fantastyczne przeżycia, znakomita atmosfera, ciekawe miejsce, wiele rozrywek,  – tak w skrócie ocenili wyjazd integracyjny uczestnicy wycieczki. Nikt nie miał prawa narzekać na nudę. Dzieci dzielnie pieszo pokonały długą trasę w deszczu pod kolorowymi parasolami. Prośby uczestników zostały wysłuchane i dane nam było spędzić cały dzień bez deszczu.


Konferencja „Granty dla szkół sobotnich – praktyczne aspekty sporządzania wniosków projektowych na przykładzie wybranej aplikacji” – 14.05.2016

Warsztaty w Wielkiej Brytanii „Granty dla szkół sobotnich – praktyczne aspekty sporządzania wniosków projektowych na przykładzie wybranej aplikacji”.

We współpracy z brytyjską organizacją BE CLEVER mieliśmy zaszczyt przygotować warsztaty ”Granty dla szkół sobotnich – praktyczne aspekty sporządzania wniosków projektowych na przykładzie wybranej aplikacji”. Przedstawiciele naszej fundacji odwiedzili Bradford i Manchester, gdzie spotkali się z panią konsul, Barbarą Armatys podczas prowadzonego szkolenia.

Wspólne działania międzynarodowe oraz współpraca podczas realizacji projektu wytworzyły w liderach poczucie przynależności, solidarności, odpowiedzialności i motywacji w środowisku polonijnym w Wielkiej Brytanii.
Zostało poruszonych wiele ważnych kwestii, z którymi borykają się nauczyciele i kadra zarządzająca polonijnych szkół sobotnich w Wielkiej Brytanii. Nasi przedstawiciele odpowiedzieli na wiele pytań i poruszyli wiele istotnych kwestii.

Program warsztatów był następujący:

 • Wymogi formalne przed złożeniem wniosku – regulaminy i przewodniki
 • Od pomysłu do wniosku projektowego. Co to jest projekt?
 • Zarządzanie Cyklem Projektu
 • Faza planowania – ograniczenia i możliwości
 • Regulamin…nuda…
 • Wymagania formalne
 • Wskazówki…nuda…
 • Identyfikacja potrzeb. Dlaczego nasz projekt jest potrzebny? – dyskusja
 • Plan na projekt
 • Słowa ”klucze” – czyli na co są pieniądze i co chce przeczytać fundator, jak przekonać grantodawcę do naszego pomysłu
 • Kosztorys – jak szczegółowy musi być
 • Wdrożenie – uruchomienie i realizacja projektu
 • Przykładowe pytania w aplikacji – warsztaty pisania aplikacji na przykładzie aplikacji brytyjskiej – zajęcia praktyczne
 • Sesja pytań i odpowiedzi, ewaluacja, rozdanie materiałów i certyfikatów
 • Zamknięcie warsztatów i networking

Celem naszej współpracy międzynarodowej jest promowanie idei dialogu międzykulturowego i aktywnego obywatelstwa europejskiego w służbie społeczeństwu oraz kreowanie świadomych postaw obywatelskich Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Dzięki zreazlizowanym warsztatom w partnerstwie międzynarodowym nastapił rozwój kompetencji i ich umocnianie, innowacyjne myślenie oraz rozwój osobisty nauczycieli i kadry zarządzającej polonijnych szkół sobotnich.


logo fundacja-1

UK BUTTERFLY CHILD IN NEED

Fundacja Edukacji Rozwoju i Innowacji w 2015 roku rozpoczęła współpracę z  międzynarodową fundacją UK Butterfly Child in Need z Bradford. Połaczenie potencjałów obydu organizacji  pozwoli nam jeszcze pełniej zrealizować nasze cele statutowe. UK Butterfly Child In Need LTD działa nieformalnie na terenie Bradford UK od 2011 roku. Instytucja została formalnie zarejestrowana w Companies House jako organizacja non profit 4 września 2013 roku. Zespół fundacji to osoby zaangażowane zawodowo, rodzinnie i społecznie. Każdy z nas jest ekspertem w swojej dziedzinie- mówi szefowa organizacji Agata Delsaint. Nasza organizacja działa zgodnie ze standardami prawa brytyjskiego i powstała z inicjatywy osób, które cechuje pasja, chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi oraz potrzeba budowania społeczeństwa obywatelskiego. Fundacja stawia przede wszystkim na budowanie relacji międzynarodowych oraz rozwój zaplecza badawczego.

W obszarze zainteresowań UK Butterfly Child In Need LTD leżą min.: takie priorytety jak:

 • Budowanie modelu kompetencji społecznych i pracowniczych. Zarząd fundacji współuczestniczył w realizacji projektu badawczego, którego celem było opracowanie modelu kompetencji menadżerów. Model kompetencji powstał w oparciu o własne badania, które opierały się na ankietach oraz wywiadach pogłębionych. Efekt badań oraz wypracowany model kompetencji został ujęty w publikacji.
 • Wspieranie społeczeństwa obywatelskiego poprzez organizowanie spotkań integracyjnych kształtujących tradycje poszczególnych grup etnicznych. Jednym z głównych celów fundacji, a tym samym powodem jej powstania była min. chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Organizacja proponuje spotkania otwarte dla licznych grup społecznym żyjących i pracujących w Bradford. Są to min.: matki z dziećmi, dzieci, Romowie, Muzułmanie.  To te spotkania pozwalają spełnić ten cel i wzmacniać społeczeństwo obywatelskie. Każde z organizowanych spotkań miało charakter otwarty lub warsztatowy.
 • Warsztaty szkoleniowe z zakresu miękkich umiejętności zarządzających to kolejny element budowy środowiska skupionego wokół fundacji: zarządzanie stresem, motywowanie, asertywność, delegowanie, budowanie relacji z biznesem. To tylko niektóre z licznie organizowanych przez fundację warsztatów. Nasze warsztaty są unikalne i prowadzone według autorskich programów. Oferujemy kompleksowe wsparcie i pomoc w rozwoju osobistym od „malucha” do dorosłego, od wsparcia profesjonalistów przez pracę z dziećmi i rodzinami do coachingu zawodowego oraz szkoleń i warsztatów.
 • Zarząd fundacji wspiera również rodziny wielodzietne organizując dla nich wsparcie w postaci organizacji czasu wolnego dla dzieci czy też zajęć organizowanych dla rodziców wspierających ich w codziennych zmaganiach. Spotkania takie jak: kreatywne zabawy rodziców z dzieckiem, organizacja czasu wolnego, wsparcie administracyjne są nieodłącznym elementem budowania wizerunku fundacji.

Nasza wspólna współpraca jest początkiem nowej drogi w budowaniu społeczeństwa otwartego na dialog i porozumienia ponad podziałami. Chętnie będziemy wspólnie czerpać ze wzorców brytyjskich implementując dobre rozwiązania na grunt polski. Niwelowanie barier gospodarczych to również nasz wspólny priorytet.


asos_logo_kolor

To w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych możemy dla Państwa realizować projekt „Zdrowa Dojrzałość”. To projekt finansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.Celem Programu jest poprawa jakości i poziomu życia osób starszych oraz zagospodarowanie ich potencjału poprzez umożliwienie im aktywności społecznej. Obecnie osoby starsze, w porównaniu do innych grup wieku, w ograniczonym stopniu angażują się w takie formy działalności. Przyczyny tego często wynikają z braku oferty, która umożliwiałaby aktywne spędzanie wolnego czasu. Projekty, realizowane w ramach ASOS, powinny skutecznie wypełnić tę lukę.