Seminarium upowszechniające i podsumowujące projekt „Edukator filarem włączenia społecznego w edukacji dorosłych” w Parzęczewie.
Dziś odbyło się seminarium upowszechniające i podsumowujące projekt „Edukator filarem włączenia społecznego w edukacji dorosłych” w Parzęczewie.
Wspólnie z Burmistrzem Gminy Parzęczew i Regionalnym Centrum Rozwoju Parzęczew poprowadziliśmy dziś spotkanie nie tylko dla i o edukatorach, ale także o tym, że budujemy wspólnie edukację dostępną dla wszystkich, niezależnie od ich zdolności czy ograniczeń. Włączanie osób w niekorzystnej sytuacji oraz osób niepełnosprawnych w proces edukacyjny jest fundamentalnym elementem tworzenia otwartego i równego środowiska dla wszystkich uczniów jak i dorosłych.
Seminarium było doskonałą okazją do podzielenia się doświadczeniami, omówienia wyników międzynarodowego projektu „Edukator filarem włączenia społecznego w edukacji dorosłych” realizowanego przez FERI oraz zainspirowania innych instytucji do podejmowania podobnych inicjatyw. W trakcie seminarium było kilka ciekawych, bardzo dobrych wystąpień, również o narzędziach edukacyjnych wypracowanych w ramach projektu. Jednym z punktów spotkania była debata na temat trendów współczesnej edukacji, edukacja dostępna przez całe życie z udziałem Burmistrzem Miasta i Gminy Parzęczew Ryszarda Nowakowskiego, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. J. Tuwima w Parzęczewie Agnieszki Graczyk, eksperta, trenera regionalnego i lokalnego prof. Macieja Rakowskiego, Sandry Zarychty i Mateusza Ciborowskiego z Instytutu Badań Edukacyjnych oraz Prezes RCR Ewy Witkowskiej.
W seminarium wzięli udział uczestnicy z różnych sektorów, w tym przedstawicieli gminnych placówek oświatowych, lokalnych liderów, w tym radnych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, trenerzy, edukatorzy oraz przedsiębiorcy. Dyskusje i prezentacje skupiły się na konieczności rozwijania idei edukacji ukierunkowanej na zasadę otwartości i dostępności dla każdego ucznia, co wspiera nie tylko osoby niepełnosprawne, ale również sprzyja ogólnemu klimatowi inkluzji i zrozumienia wśród społeczeństwa. Dążenie do edukacji dostępnej dla wszystkich jest kluczowym krokiem w kierunku budowania bardziej zintegrowanego społeczeństwa.
Semianrium zamykały warsztaty testujące w grupach. Na koniec spotkania dyskusje toczyly się bez końca przy pięknym torcie.
To był długi, ale bardzo owocny dzień!
Dziękujemy wszystkich Uczestniczkom oraz Uczestnikom za aktywny udział oraz otwarte przyjęcie naszych projektowych rozwiązań!
Liczymy na dalszą współpracę i wspólne przedsięwzięcia!
Zespół FERI